Michal Tabara: V krajské akademii mohou spolu trénovat ti nejlepší

19. 9. 2022

Hráčské zkušenosti nasbíral na profesionálním okruhu ATP. V roce 2001 jej světový žebříček registroval na 47. místě ve dvouhře. Trenérské zkušenosti pak v tenisovém centru v Prostějově. Dnes je předává Michal Tabara v Tenis Slovácko a nově bude také dohlížet na růst členů Krajské tenisové akademie.

 

 

Tenisové kluby ze Zlína, Valašského Meziříčí a Tenis Slovácko založili Krajskou tenisovou akademii, ve které se bude připravovat padesátka nejlepších tenistů Zlínského kraje v mládežnických kategoriích. Co je podle vás největším přínosem akademie?

 

Největším přínosem je určitě to, že se potkají nejlepší hráči z regionu, budou se vzájemně poznávat a společným sparingem se posouvat kupředu. Hráč se ve svém vývoji zlepšuje  hlavně hraním a získáváním zkušeností s lepšími hráči a to akademie v rámci našeho kraje naplňuje. Přínos vidím také ve vzájemném poznávání a spolupráci klubů, které se do akademie zapojí. Všichni hráči budou spolupracovat z fyzioterapeutem projdou zdravotní prohlídkou. V rámci soustředění a kempech budou mít kompletní servis od ubytování, stravování po regeneraci. Dostanou materiální vybavení. Prostě poznají, jak se tenis správně dělá.

 

Jakou formou bude práce v akademii probíhat?

 

Padesátka hráčů byla rozdělena do tří skupin a tyto skupiny se setkají šestkrát v sezóně střídavě ve Zlíně, Valašském Meziříčí a u nás v Tenis Slovácko. K tomu budou v hlavní sezóně jednodenní srazy ve spolupracujících klubech ve Vsetíně, Kroměříži a Otrokovicích. V programu je také společné čtyřdenní soustředění v Piešťanech. Jednodenní soustředění jsou připravena i pro nejmenší hráče v kategorii BABY. Cílem je, aby spolu hráli a trénovali co nejčastěji ti nejlepší.

 

Na základě čeho budou hráči do akademie zařazeni?

 

Jediným měřítkem je žebříčkové postavení. Kategorie BABY žebříček nemá, takže budeme vybírat z jednotlivých klubů ty nejtalentovanější.

Jaká role bude vaše trenérská role? Povedete jednotlivé hráče?

 

Hráči mají své trenéry, se kterými pracují dlouhodobě ve svých klubech. Proto naše role bude spíše organizovat jednotlivé hraní. Samozřejmě ale budeme na kurtu a svou radou či předáním zkušeností hráčům pomůžeme.

 

Jsou jednotlivé kategorie členěny věkově, příp. genderově?

 

Ne úplně. Není nutné, aby se hráči věkově izolovali. Naopak. To, že budou spolu hrát dorostenci se staršími i mladšími žáky je přínosem a navíc předpokladem pro výkonnostní růst. Z doby, kdy jsem tenis hrál už profesionálně, tak jsem na kurtu trénoval třeba s Tomášem Berdychem, který je o šest let mladší a nebo také s Petrou Kvitovou, když začínala. Samozřejmě nemohla se mnou hrát z rohu do rohu. Šlo jen o to, jak trénink zorganizovat a stanovit si předem, co v tom tréninku chci získat. V některých případech jsou holky možná v přípravě svědomitější a zarputilejší.

 

 

Zažil jste něco podobného v době, kdy jste tenisově rostl?

 

Zažil jsem to v Prostějově. Tam byl stejný servis každý den, po celou sezónu. Prostějov je ale republikové centrum, které je jinak financované.  V regionech nic podobného nebylo a tak jsem do Prostějova dojížděl od svých desíti let. Teď ochutná "velký" tenis, byť jen víkendově, mnohem více hráčů v mládežnických kategorií a pokud se mezi nimi objeví výrazné talenty, tak do těch republikových center půjdou už lépe připraveni. Krajská tenisová akademie je dobrým mezikrokem k vrcholové kariéře.

 

Zobrazit celý textShow Less

Partneři akademie

homestargraduation-hatusersmap-markerbullhorncrosschevron-upchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram